پنجشنبه , ژوئن 29 2017
معماری
خانه / اخبار / واردات کالا از ارمنستان

واردات کالا از ارمنستان

صادرات واردات ارمنستان

 ایران نمایندگی صدور مجوز واردات کالا از ارمنستان را در ایروان دایر می کند

مسکو – ایرنا – ایروان اعلام کرد که با گشایش دفاتر ایرانی صدور مجوز واردات محصولات ارمنستان، انتقال کالا از این کشور به جمهوری اسلامی افزایش می یابد.
[ایران نمایندگی صدور مجوز واردات کالا از ارمنستان را در ایروان دایر می کند]

به گزارش ایرنا، خبرگزاری آرمن پرس روز جمعه با اعلام این موضوع به نقل از هُوانِس آزیزیان معاون وزیر توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری های ارمنستان نوشت که اندک بودن صادرات به ایران با پیشینه تحریم ها ارتباط داد، ولی اکنون اقدام های لازم برای رفع موانع انجام مبادلات تجاری بین دو کشور در حال انجام است.
آزیزیان تأکید کرد: براساس رویکردهای مبادلات تجاری، راه حل مشکلات با همکاری طرف ایرانی پیدا شده که مربوط به صدور مجوز صادرات برای محصولات ارمنستان می باشد.
مقام ارمنستانی افزود: براساس برنامه تنظیم شده، نهادهای صدور مجوز ایران نمایندگی های خود را در ارمنستان می گشایند و در نتیجه برای صادرات محصولات به جمهوری اسلامی مجوز صادر می کنند.
به گفته آزیزیان در دیدار چندی پیش رئیسان جمهوری ایران و ارمنستان برای حل مشکلات بانکی، هماهنگی های لازم در زمینه همکاری بین بانک های مرکزی دو کشور نیز انجام شد.
در جریان سفر یک روزه روحانی به ایروان که اول دی ماه انجام شد، افزون بر مذاکرات سران، پنج سند همکاری بین دو کشور امضا شد که می تواند ارزش روابط اقتصادی را از سطح کنونی سالانه حدود 300 میلیون دلار بسیار افزایش دهد.
این سندها در زمینه های استفاده مشترک از دروازه مرزی «نوردوز – مغری»، همکاری در شرایط اضطراری، همکاری های بین موزه ای، گردشگری و ورزشی است.
روابط دو کشور شامل حوزه های مختلفی از جمله انرژی، حمل و نقل، حفاظت از محیط زیست، علمی و فرهنگی می شود که برنامه های گسترده ای نیز برای گسترش آن از سوی تهران و ایروان تدارک دیده شده است.
دو کشور همچنین برنامه های راهبردی مختلفی دارند و در سال 1995 نیز قرار داد ساخت خط لوله گاز از ایران به ارمنستان امضا شده است.
ارمنستان با حدود 30 هزار کیلومتر مربع مساحت و سه میلیون نفر جمعیت در منطقه قفقاز که پس از فروپاشی شوروی در سال 1991 استقلال یافت، با موقعیت راهبردی ویژه، از غرب با ترکیه، شمال گرجستان، شرق جمهوری آذربایجان (جمهوری قره‌باغ) و در جنوب ایران و جمهوری خودمختار نخجوان (جزئی از جمهوری آذربایجان) هم مرز است.
منبع

درباره ی Daryoush

همچنین ببینید

ایران و ارمنستان

تاسیس منطقه آزاد تجاری ایران و ارمنستان

تاسیس منطقه آزاد تجاری ایران و ارمنستان ارمنستان برای توسعه همکاری اقتصادی با ایران منطقه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس