شطرنج ارمنستان

فدراسیون شطرنج ارمنستان در سال 1927 تاسیس شد. مسابقات قهرمانی ملی ارمنستان در سال 1934 برگزار شد (توسط هنریک گاسپاریان). گاسپاریان استاد ارمنی و بین المللی بود. تیگران پطروسیان، قهرمان جهان و سه بار قهرمان ارمنستان شد. ارمنستان از سال 1992 پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به عنوان یک کشور مستقل عضو فیده بوده است.

دستاوردهای بین المللی بازیکنان ارمنستان بسیار است. به عنوان مثال، مردان تیم در سال های 2006 و 2008 دو بار موفق به کسب مدال طلا شده اند و سه نفر دیگر در سال های(1992، 2002، و 2004) در المپیاد مدال برنز به دست آورده اند. علاوه بر این، ارمنستان در سه مسابقه قهرمانی جهان (1997،2001، 2005) به مقام سوم رسیده و قهرمان اروپا در سال 1999 شد، در حالی که تیم باشگاه ایروان در مسابقات قهرمانی جام باشگاه اروپا در سال 1995 به دست آورد. تیم بانوان برنده مسابقات قهرمانی اروپا در سال 2003 و جام قهرمانی اروپا در سال 2006 شده است.

ستاره های فردی فراوانی در فدراسیون ارمنستان وجود دارد. لوون آرونیان ستاره ارمنستان در سال های اخیر بوده است، او برنده بسیاری از مسابقات نخبگان از جمله جام جهانی در سال 2005 شد. ولادیمیر آکوپیان در سال 1999، سه بار قهرمان جهان شد و جایگاه دوم را در مسابقات قهرمانی جهان فیده به دست آورده است. استاد بزرگ های بسیاری در میان نخبگان ارمنی وجود دارند، از جمله: رافائل واگانیان، سمبات لپوتیان، آشوت آناستاسیان، آرتاشس میناسیان، کارن آسریان، گابریل سارکیسیان، زاون آندریاسیان، آرشاک پطروسیان، به علاوه چهره های جدیدتر، از جمله تیگران نعلبندیان و آرسن یگیازاریان موفقیت های برجسته به عنوان مربیان بین المللی نیز رسیده است. نمایندگان ارمنستان بارها در جهان واروپا به قهرمانی رسیده اند.

ارمنستان در حال حاضر دارای حداقل 26 استاد بزرگ، 22 استاد بین المللی، و 8 استاد فیده می باشد. در حال حاضر، 285 بازیکن در حال بازی شطرنج دارای رتبه بندی های بین المللی دارد و این در حالی است که بیش از 3000 بازیکن ارمنی در حال بازی شطرنج دارای رتبه بندی های ملی است.

ارمنستان همچنین کشور میزبان برای تعدادی از مسابقات بین المللی در بالاترین سطح، از جمله چند جام جهانی و قهرمانی اروپا بوده به طوری که در سال 1996، ارمنستان میزبان 32 المپیاد شطرنج و در سال 2001، میزبان پنج قهرمانی جهان بوده است.

خانه های شطرنج ارمنستان که درهای خود را در سال 1970 افتتاح شد، پس از بزرگ ترین افسانه شطرنج ارمنی، قهرمان سابق جهان، تیگران Petrosian نام برده شده است. یک سال بعد، یک مدرسه شطرنج حرفه ای در این مرکز افتتاح شد. مدت کوتاهی پس از آن، روزنامه رسمی "شطرنج در ارمنستان" برای اولین بار منتشر شد. در سال 2002، آکادمی شطرنج ارمنستان تاسیس شد.


هفتاد و چهارمین جشنواره شطرنج Tata Steel که در Wijk aan Zee هلند از تاریخ 14 تا 26 ژانویه برگزار شد برای بازیکن شطرنج ارمنستان لوون آرونیان با شکوه و پرافتخار واقع شد. او توانست موقعیت عالی خود را در طول تمام بازی ها حفظ کرده و به اولین سوپر تورنمنت 2012 شطرنج تبدیل شود. به او تبریک می گوئیم.

 
بالاترین لیگ قهرمانی شطرنج ارمنستان از مورخه 11 تا 22 ژانویه 2012 برگزار شد. لیگی که بازیکنان برتر شطرنج ارمنستان در آن شرکت کردند. این بازی ها در نهایت با قهرمانی آقای تیگران ل. پطروسیان (7 از 10 امتیاز) و خانم ماریا کورسوا (9 امتیاز) خاتمه یافت.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 آپارتمان ارمنستان

ماشین ارمنستان