فرهنگ ارمنستان

اگر می خواهید فرهنگ عالی و ارزشمند ارمنی ها را درک کنید، لازم است مدتی به طور عادی مثل خود ارمنی ها در میان آنها زندگی کنید. انسان دوستی و احترام به هم نوع یکی از اصلی ترین اصول اخلاقی ارمنی هاست. درگیری فیزیکی و جسارت تهاجمی در این جامعه کوچک و سالم جایی ندارد. البته در هر جامعه ای افرادی یافت می شوند که تحت فشارهای عدیده اقتصادی برای برون رفت خود از وضعیت بحران دست به اعمال ناشایست و مشمئز کننده ای بزنند.

ارمنی ها جشن‌های بسیاری دارند که بعضی از این جشن‌ها مذهبی و بعضی دیگر باستانی می باشند.

برخی جشنهای ارمنستان

جشن دِرِندِز (آتش افروزی)

این جشن از جشن‌های خاص اقوام آریایی است و میان ایرانیان به جشن سده شهرت دارد. ارمنیان پس از پذیرفتن مسیحیت این جشن را در قالب جشن‌های ارمنی درآوردند. در ارمنستان باستان برای آتش صفات زنانه و برای آب فروزه‌های مردانه قائل بودند.این جشن در ایران از زمان مادها تا پایان دورهٔ صفوی برگزار می‌شد. این جشن در روز سیزدهم فوریه مصادف با بیست و چهارم بهمن ماه برگزار می‌شود. در این روز ارمنیان به کلیسا می‌روند. مقام روحانی پس از به جای آوردن مراسم مذهبی ویژه آن روز شمع روشنی را از محراب کلیسا برداشته به محوطه حیات کلیسا می‌رود و با آن شمع بوته‌هایی که برای آتش افروزی گردآمده می‌افروزد. پس از مراسم آتش بازی، هنگام ترک کلیسا هر کس شمع یا اخگردانی (مشعلی) را که با آتش صحن کلیسا روشن شده به عنوان تبرک به منزل می‌برد.

جشن باریگِندان (برغندان)

از جمله جشن‌های بسیار کهن دو ملت ایرانی و ارمنی جشن باریگندان ارمنی و یا برغندان ایرانی است که شیوه برگزاری آن میان دو تیره دارای همانندی‌های بسیاری است. برپایی این جشن و سرور پیش از ایام روزه بزرگ بیانگر شادی و خرسندی دو قوم از فرا رسیدن روزهای روزه بوده است. معنی واژه باریگندان در ارمنی شادمانی است. این جشن از جشن‌های پیش از پذیرش مسیحیت هم‌زمان با جشن ناواسارد برگزار می‌شد. از ویژگیهای برجسته این جشن، برابری کامل در آن روز میان اقشار و لایه‌های جامعه و آزادی انتقاد از بزرگان و توانگران بود. در روز باریگندان معمولاً سفره شام رنگین‌تر و مفصل‌تر از شب‌های عادی است. از جمله عادات دیگر این روز استفاده از نقاب و برگزاری شب نشینی با نقاب می‌باشد.

جشن ناواسارد

نخستین ماه سال در گاهشماری ارمنستان باستان ناواسارد نام داشت که به معنی سال نو است. در نخستین روز ماه ناواسارد جشن با شکوهی برپا می‌شد و همه مردم در این جشن شرکت می‌کردند. در روز عید پیکارهای ورزشی مانند دو، اسب سواری و ارابه‌رانی برگزار می‌شد. پهلوانان زورآزمایی می‌کردند و نوازندگان تازه‌ترین آهنگ‌های خود را می‌نواختند. برخی نیز به کبوترپرانی سرگرم می‌شدند. در روز جشن مردم با انواع چهره‌پوش‌ها روی خود را می‌پوشاندند چرا که ارمنیان باستان بر این باور بودند که نقاب ارواح پلید را گریزان می‌کند. امروزه جشن ناواسارد در جوامع ارمنی روز یازدهم اگوست برگزار می‌شود. در این جشن تیم‌های ورزش ارمنیان در یکی از کشورها گرد هم آمده و با یکدیگر به رقابت می‌پردازند و برندگان مسابقات پیروزمندان ناواسارد خوانده می‌شوند. در چند سال اخیر مسابقات ورزش ناواسارد در جمهوری ارمنستان برگزار می‌شود. در پایان بایستی یادآور شد که جشن ناواسارد بر پایه بسیاری از منابع موجود دارای اصل و ریشه ایرانی است و مترادف با نوسرد است که از جمله کهن‌ترین اعیاد ایرانی بوده که در روزگار مادها برگزار می‌شده ولیکن امروزه به فراموشی سپرده شده است.

جشن وارداوار (آب پاشان)

این جشن از قدیمی‌ترین جشن‌های ارمنیان محسوب می‌شود که در میان ایرانیان به عید آب پاشی ارمنیان شهرت دارد. ارمنیان در این روز به یکدیگر آب می‌پاشیدند، کبوترپرانی می‌کردند و مسابقات ورزشی ترتیب می‌دادند. بیشتر محققانی که در زمینه اعیاد ارمنیان پیش از مسیحیت تحقیق می‌کنند، این جشن را مربوط به الههٔ آستغیگ و الههٔ آناهید می‌دانند. به موجب افسانه‌های ارمنی، آستغیگ، الههٔ زیبایی، باروری و حاصل‌خیزی بود و برگزاری این جشن در فصل تابستان به منظور طلب باران و برکت بوده است. جشن آب پاشی از جشن‌های خاص اقوام آریایی است و ارتباطی با دین خاصی ندارد ولی ارمنیان از سدهٔ چهارم میلادی پیرایه‌هایی مذهبی برای آن فراهم کردند. اکنون جشن وارداوار به عنوان یکی از اعیاد مسیحیت، نود و هشت روز پس از عید پاک، بین بیست و هشتم ماه ژوئن تا اول ماه اگوست برگزار می‌شود. این جشن در ایران از زمان مادها تا پایان دورهٔ صفوی برگزار می‌شد.

 

برخی نویسنده های معروف ارمنستان

خاچاطور آبوویان، آرتور آدامف، ازنیک، گورگ امین، هوانس تومانیان، جغرافیای موسی خورنی، جیوانی (عاشیق)، سرو خانزادیان، رافی، روبن سواک، نایری زاریان، لوون شانت، گورگن ماهاری، موسی خورنی، تیگران پتروسیان، یقیشه چارنتس، گئورگ گورجیف، گرگوار نارکاتسی


برخی شاعران مشهور ارمنستان

غوونت آلیشان، گورگ امین، آوتیک ایساهاکیان، هوانس تومانیان، جیوانی (عاشیق)، واهاگن داوتیان، واهان دریان، پتروس دوریان، رافی، نایری زاریان، زاهراد، سایات‌نووا، روبن سواک، پارویر سواک، سیامانتو، لوون شانت، سمبات شاه‌عزیز، شرام (شاعر)، هوانس شیراز، میساک متسارنتس، ناهاپت کوچاک، میکائیل نعلبندیان، واراند، دانیل واروژان، رافائل پاتکانیان، وارتزگس، پطروسیان، یقیشه چارنتس، آرشاگ چوبانیان، سیلوا کاپوتیکیان، گرگوار نارکاتسی

 

تعطیلات ملی ارمنستان

01 ژانویه ..... سال نو
06 ژانویه ..... روز کریسمس ارمنستان
08 مارس ..... روز جهانی زن
01 آوریل .... روز یکشنبه نخل
15 آوریل ..... عید پاک ارتدکس
24 آوریل ..... یادبود روز نسل کشی ارمنی
09 می ..... روز پیروزی و صلح
17 می ..... روزعروج عیسی
28 می ..... روز جمهوری
05 جولای ..... روز قانون اساسی
15 جولای ..... روز تبدیل (Vardavar)
12 اوت ...... روز برکت انگور
12 اوت ..... روز Dormition - مقدس
16 سپتامبر ..... جشن صلیب
21 سپتامبر ..... روز استقلال
07 دسامبر ..... روز یادبود Spitak


آپارتمان ارمنستان

ماشین ارمنستان